24 sierpnia 2021 choroby powodujace wypadanie wlosow

Wypadanie włosów przez choroby – porady

Co może wzmagać łysienie? Jakie choroby powodują wypadanie włosów?

Wypadanie włosów jest czymś całkowicie normalnym i nie powinno wzbudzać niepokoju. U niektórych osób włosy zaczynają wypadać wręcz garściami, zostają w dużych ilościach na szczotce czy w brodziku. Może to by tylko przejściowa sytuacja spowodowana przykładowo dużym stresem, brakiem snu lub niedoborami żywieniowymi. Wzmożona utrata włosów może być również objawem chorobowym.

Poznaj choroby powodujące wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów może być sygnałem alarmowym wskazującym na to, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, nie funkcjonuje on prawidłowo. Niektóre jednostki chorobowe objawiają się między innymi wzmożoną utratą włosów. Przykładem będą choroby autoimmunologiczne, czyli Hashimoto, liszaj, reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń rumieniowaty. Choroby ogólnoustrojowe typu cukrzyca czy niewydolność nerek, także mogą być źródłem problemu, jeśli mają charakter przewlekły. Przy chorobach i zaburzeniach psychicznych również może wystąpić problem z wypadającymi włosami. Przykładem będą zaburzenia odżywiania, czyli anoreksja i bulimia, przez które dochodzi do wystąpienia niedoborów pokarmowych i rozchwiania gospodarki hormonalnej. Jest nawet choroba, w przypadku której chory sam wyrywa sobie włosy – trichotillomania.

Na które choroby choroby powodujące wypadanie włosów należy jeszcze szczególnie uważać?

Osoby brykające się z zaburzeniami hormonalnymi, chorobami tarczycy, zespołem policystycznych jajników, również uskarżają się na wzmożoną utratę włosów. Choroby weneryczne także mogą przyczyniać się do coraz większego przerzedzania się włosów na głowie, np. łysienie kiłowe czy kiła wtórna. Niektóre choroby zakaźne również mają wpływ na ilość wypadających włosów, szczególnie jeśli przebiegają z wysoką gorączką (odra, gruźlica czy zapalenie płuc). Utrata włosów jest jednym z głównych skutków ubocznych stosowania chemioterapii w leczeniu chorób nowotworowych.

Zapraszamy do zakupu suplementów w naszym sklepie z atrakcyjną zniżką. Link do sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.