20 sierpnia 2021 Wypadanie włosów przez hormony

Wypadanie włosów przez hormony

Każdego dnia człowiek traci od 50-100 włosów.  Gdy wypadanie włosów przekracza 200 na dzień to znak, że coś złego się dzieje w naszym organizmie.  Bardzo możliwe, że poziom niektórych hormonów w naszym organiźmie, nie jest w normie, i trzeba się temu dokładniej przyjrzeć.  Wypadanie włosów przez hormony to coraz częściej spotykany rodzaj łysienia.

Złe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej wpływa na nasz organizm

Gospodarka hormonalna ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, łącznie z samopoczuciem. W przypadku kobiet trzeba liczyć się z wahaniami hormonalnymi ze względu na comiesięczny cykl menstruacyjny. Oczywiście zmiany hormonalne dotyczą nie tylko kobiet, ale też mężczyzn. Każda nieprawidłowość w pracy układu hormonalnego odbija się niekorzystnie na wyglądzie i nastroju. Hormony odpowiadają też za cykl wzrostu i rozwoju włosów, dlatego przy niewłaściwym ich poziomie w organizmie można mówić nawet o łysieniu.


Wypadanie włosów przez hormony – potrzebna diagnoza

Wypadanie włosów przez hormony to stosunkowo częste zjawisko, które może dotknąć każdego, niezależnie od płci czy wieku. Problemy hormonalne bardzo często wiążą się z wypadaniem włosów, w przypadku kobiet pojawiają się też zaburzenia cyklu miesiączkowego, niskie libido. Jest wiele czynników mających wpływ na pracę układu hormonalnego, dlatego każdy przypadek należy traktować indywidualnego, w celu postawienia diagnozy kluczowe jest znalezienie pierwotnej przyczyny powstałego problemu. Za wzmożone wypadanie włosów często odpowiadają wahania poziomu estrogenów i progesteronu. Niedobór estrogenów skutkuje matowieniem włosów i ich nadmiernym wypadaniem. Nieprawidłowa praca tarczycy również przyczynia się do utraty włosów. Przy nadczynności tarczycy można mówić o przerzedzaniu się włosów, z kolei niedoczynność tego organu zatrzymuje wzrost nowych i spowalnia rozwój już wyrośniętych włosów. Większość mężczyzn borykających się z nadmierną utratą włosów ma stwierdzone łysienie androgenowe, którego przyczyną jest nadmierna ilość testosteronu i DHT (mieszki włosowe staja się nadwrażliwe na te hormony). Łysienie typu męskiego dotyka też kobiet, u których dochodzi do zbyt dużego wydzielania tych hormonów.

 

Które hormony wpływają na wzmożoną utratę włosów?

Destruktywny dla układu hormonalnego jest stres, na skutek którego dochodzi do wzmożonej produkcji kortyzolu i adrenaliny. Nadnercza są nadmiernie stymulowane, ulegają wyczerpaniu, może dojść nawet do uszkodzenia mieszków włosowych. Skutkiem tego jest osłabienie włosów i ich przyspieszone wypadanie. Warto jednak podkreślić, że zbyt niskie stężenie kortyzolu również ma negatywny wpływ na strukturę i ilość włosów. Wzmożoną utratę włosów obserwuje się także u kobiet po ciąży i w okresie menopauzalnym. W celu postawienia diagnozy konieczne jest wykonanie odpowiednich badań, aby móc dobrać właściwą metodę leczenia. Najczęściej stosuje się terapię hormonalną, wspierając preparatami do stosowania miejscowego z witaminami i ziołami, minoksidylem. Leczeniem hormonalnym łysienia zajmuje się trycholog, który może zaproponować np. mezoterapię igłową głowy, przeszczep włosów i dodatkową suplementację odpowiednimi lekami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *